Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Čipová karta

Budoucnost čipové karty

Čipová karta a budoucnost

Lze předpokládat, že v budoucnosti bude čipová karta pronikat do stále více oborů, a že se různé karty budou vzájemně propojovat. V budoucnosti bychom tak teoreticky mohli mít jednu jedinou kartu, která bude zajišťovat vše.

Budoucnost čipové karty v bankovnictví

Čipová karta je pravděpodobně nejbezpečnějším druhem platební karty, bezpečnější než karta elektronická nebo embosovaná. Aby bylo čipu na čipové kartě využíváno, je třeba uzpůsobeného platebního terminálu. V opačném případě je použit magnetický proužek, který čipová karta rovněž obsahuje. Přesto, že v bankovnictví je čipové karta již běžným jevem, ne všechny banky ji standardně nabízejí. V této věci pokrokovou je například Česká spořitelna, která nabízí čipovou kartu vždy.

Identifikace pomocí čipové karty

Reálně se zvažuje, že by čipová karta mohla během několika let nahradit občanský průkaz, jak jej známe. Místo občanského průkazu by byla každému přidělena čipová karta, která by obsahovala fotku a jméno. Zbytek informací by byl uložen v čipu. Karta by mohla sloužit zároveň jako řidičský průkaz a průkazka zdravotní pojišťovny.
 
Při příchodu na úřad by člověk kartu, podobně jako platební kartu, vložil člověk do čtečky, pomocí které by ho úředník identifikoval. Při silniční kontrole by stačilo kartu policistovi pouze ukázat, jelikož jméno a fotku by obsahovala.
 

Čipová karta - potenciál a s ním spjaté riziko

Čipová karta má do budoucna obrovský potenciál. Pokud si odmyslíme neochotu jednotlivých vydavatelů karet karty slučovat, mohlo by se stát, že budeme mít jednu čipovou kartu, pomocí které zamkneme dům, zaplatíme v MHD, odemkneme auto, zaplatíme v obchodě, identifikujeme se na úřadě i při silniční kontrole nebo se najíme ve své oblíbené restauraci.
 
Pokud by jedna čipová karta sloužila úplně ke všemu, zvyšuje se samozřejmě riziko zneužití v případě ztráty. Přesto je tato myšlenka více než zajímavá.
TOPlist